Kalandos volt az utam a pektin használatáig: korábban hallani sem akartam a lekvárfőzésről pektinnel, mivel felesleges adalékanyagnak gondoltam, ma pedig már a drága, korai gyümölcsöket csak azzal készítem, hogy egy csepp se menjen kárba. Szeretem, hogy a pektinnel nagyon gyorsan elkészül a lekvár, nem kell elforralni a gyümölcs levét, hiszen azt is besűríti, így több üveggel készülhet az isteni finomságból, ráadásul a rövid főzési idő miatt a gyümölcs illata, színe és íze is megmarad. Ami viszont a legfontosabb, hogy a pektin egy természetes zselésítőanyag, ami a gyümölcsökben és a zöldségekben is megtalálható; a legtöbb az almában és a citrusfélékben.
A pektin használható:
befőzéséhez is.
A pektin
A pektin egyébiránt nem csak befőzéshez hasznos, hanem egészségügyi előnyei is vannak:
A pektin használata
A hagyományos, magas cukortartalmú lekvárokhoz az almapektin (HM pektin), a diétás, alacsony cukortartalmú készítményekhez a citruspektin (LM pektin) ajánlott. A pektint nem érdemes a gyümölcsre borítani, mivel azonnal becsomósodik, ehelyett az ajánlott mennyiséget érdemes előre cukorral elkeverni, majd a gyümölcs levével hígítani, és kevergetve, folyamatosan adagolni a lekvárhoz, majd együtt 5 percig, alacsony hőfokon, kevergetés mellett forralni. Mivel rövid ideig főzzük a lekvárt, a felhasznált alapanyagok ásványianyag- és vitamintartalma kevésbé károsodik, a színe frissebb, az íze pedig gyümölcsösebb, üdébb marad. A pektin zselésítő erejének kifejtéséhez szükség van cukorra és savra, ami a gyümölcsökben megtalálható, de egy kis citromsav adagolása nem csak a gyümölcs színét őrzi meg azzal, hogy gátolja az oxidációs folyamatot, hanem az alacsonyabb pH-értékének segítségével növeli a lekvár eltarthatóságát, de a gélképződést is segíti. Ízlés szerint adagolhatunk citromsavat is a lekvárhoz a jobb minőség érdekében.
Meddig kell főzni a lekvárt pektinnel?
Ha egy hideg kanalat belemártunk a gyöngyöző lekvárba, és nem folyik le annak hátuljáról, hanem rátapad, akkor elkészült a lekvár, és adagolható az üvegekbe. Úgy is ellenőrizhető, hogy megfelelő-e a lekvár, ha egy hideg tányérra teszünk egy adagot a lekvárból, majd az ujjunkkal kettéválasztjuk, és, ha nem folyik össze, akkor elkészült, ha összefolyik, akkor még igényel egy kis főzési időt.
A pektin adagolása:
Nagy általánosságban elmondható, hogy a pektin a befőzni kívánt gyümölcs súlyának 0,5-1%-a legyen, bár az adagolás az elkészíteni kívánt végterméktől, valamint a felhasznált alapanyagtól is függ, azaz
Ha nagy mennyiségben készítesz lekvárt, azaz 20-40-100 kg gyümölcsöt is befőzöl a szezonban, akkor érdemes tőlünk a kilós kiszerelésű pektint megvásárolnod, mivel a kilós ára jóval kedvezőbb, mint az üzletekben kapható kis kiszereléseké!
Kérdés esetén keress bennünket elérhetőségeinken, nézd meg hasznos befőzési kellékeinket.